Skip to content

310 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1901
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 17, 2001

Property Information

Block99
Lot15.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionTHOMPSON MEMORI
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,115
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$812,200
36%
Improvement Value:$1,448,300
64%
Total Assessment$2,260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,472-3.7%
2024$42,040-3.6%
2023$43,599+4.0%
2022$41,941+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft6,115DeedBook 8003, Page 2826Recorded1/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1901