Skip to content

11 Cherry StreetEatontown, NJ 07724

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block12.03
Lot79
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityTinton Falls Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
64%
Improvement Value:$165,900
36%
Total Assessment$460,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,911+12.2%
2024$5,269+4.9%
2023$5,023-1.3%
2022$5,091+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 9598, Page 2947NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930