Skip to content

84 Peach StreetEatontown, NJ 07724

Built 1965

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 26, 1998

Property Information

Block14.02
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityTinton Falls Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,216
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,800
64%
Improvement Value:$164,600
36%
Total Assessment$460,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,053+14.5%
2024$5,285+12.8%
2023$4,684-1.1%
2022$4,738+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 5703, Page 30Recorded4/7/1998

Property Built

Built

Year Built: 1965