Skip to content

62 Peach StreetEatontown, NJ 07724

Built 1940

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block14.03
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityTinton Falls Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,248
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
59%
Improvement Value:$201,000
41%
Total Assessment$496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,409+10.7%
2024$5,787+18.4%
2023$4,889-1.4%
2022$4,956+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

DeedBook 8165, Page 963Recorded11/19/2002

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 5692, Page 891NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1940