Skip to content

103 Knollwood DriveEatontown, NJ 07724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block40.02
Lot61.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityTinton Falls Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,534
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$567,800
55%
Improvement Value:$470,200
45%
Total Assessment$1,038,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,506+11.2%
2024$11,249+9.0%
2023$10,318+1.6%
2022$10,159+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 5152, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1970