Skip to content

71 Hance AvenueEatontown, NJ 07724

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2008

Property Information

Block7.02
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityTinton Falls Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,088
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,700
66%
Improvement Value:$121,800
34%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,760+4.7%
2024$4,548+8.2%
2023$4,203-1.5%
2022$4,267+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947