Skip to content

727 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2003

Property Information

Block1.01
Lot10.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage4,200
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,700
47%
Improvement Value:$209,100
53%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+3.9%
2024$10,044+2.3%
2023$9,818+2.0%
2022$9,627+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969