Skip to content

717 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$21,500,000
Last Sale Date
Mar 27, 2007

Property Information

Block1.01
Lot28

Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage1
Acreage19.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,964,600
28%
Improvement Value:$15,435,400
72%
Total Assessment$21,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$561,536+3.9%
2024$540,350+2.3%
2023$528,152+2.0%
2022$517,880+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$21,500,000
DeedBook 20783, Page 628

Property Sale

Sale
$15,275,000
DeedBook 6522, Page 248

Property Sale

Sale
$6,200,000
DeedBook 5974, Page 87

Property Sale

Sale
$26,600,000
DeedBook 5623, Page 207