Skip to content

63 Phyldan RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1965

Last Sale Price
$423,500
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block1.01
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,812
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
65%
Improvement Value:$126,400
35%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,372+4.0%
2024$9,014+2.3%
2023$8,808+2.0%
2022$8,635+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$423,500

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 22773, Page 236Recorded8/28/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4415, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1965