Skip to content

44 Phyldan RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block1.01
Lot49
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SFB S 2AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,908
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
43%
Improvement Value:$224,300
57%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+4.0%
2024$9,888+2.3%
2023$9,662+2.0%
2022$9,472+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 23135, Page 1030Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 22986, Page 1112Recorded9/16/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966