Skip to content

34 Phyldan RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block1.01
Lot51
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SFB S 2AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,888
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
56%
Improvement Value:$145,500
44%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,516+4.0%
2024$8,191+2.3%
2023$8,004+2.0%
2022$7,846+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 23490, Page 1172Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 21864, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1966