Skip to content

213 Route 10East Hanover, NJ 07936

Built 1940

Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block100.01
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S S CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
72%
Improvement Value:$139,800
28%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,400+3.9%
2024$12,898+2.3%
2023$12,609+2.0%
2022$12,366+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940