Skip to content

128 Mt Pleasant AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1932

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block100
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,700
67%
Improvement Value:$76,100
33%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,961+4.0%
2024$5,734+2.3%
2023$5,603+2.0%
2022$5,492+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932