Skip to content

259 Route 10East Hanover, NJ 07936

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block100
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,471
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,500
59%
Improvement Value:$368,500
41%
Total Assessment$908,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,008+3.9%
2024$23,109+2.3%
2023$22,591+2.0%
2022$22,155+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 22288, Page 1910

Property Built

Built

Year Built: 1968