Skip to content

5 Ora CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1988

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block101
Lot10.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,024
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
38%
Improvement Value:$404,400
62%
Total Assessment$652,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,923+4.0%
2024$16,277+2.3%
2023$15,906+2.0%
2022$15,592+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 22320, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1988