Skip to content

15 Ora CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block101
Lot10.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,604
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,700
35%
Improvement Value:$469,500
65%
Total Assessment$718,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,630+4.0%
2024$17,919+2.3%
2023$17,510+6.0%
2022$16,522+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,604DeedBook 23368, Page 1135Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 21057, Page 980

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986