Skip to content

26 Ora CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1989

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block101
Lot10.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF 0 BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,362
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,200
39%
Improvement Value:$349,800
61%
Total Assessment$574,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,890+4.0%
2024$14,321+2.3%
2023$13,994+2.0%
2022$13,719+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$945,000
Sq Ft3,362DeedBook 24725, Page 1284Recorded3/18/2024

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1989