Skip to content

4 Hillside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1994

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 27, 1995

Property Information

Block101
Lot26.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,568
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,900
29%
Improvement Value:$495,000
71%
Total Assessment$694,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,026+4.0%
2024$17,338+2.3%
2023$16,942+2.0%
2022$16,608+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 4178, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1994