Skip to content

12 Hillside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block101
Lot26.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,035
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,700
31%
Improvement Value:$463,900
69%
Total Assessment$674,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,499+4.0%
2024$16,831+2.3%
2023$16,447+2.0%
2022$16,123+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,110,000
Sq Ft4,035DeedBook 24269, Page 591Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$602,955
DeedBook 4205, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1995