Skip to content

22 Hillside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1996

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
Nov 21, 1996

Property Information

Block101
Lot26.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
37%
Improvement Value:$335,600
63%
Total Assessment$532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,821+4.0%
2024$13,293+2.3%
2023$12,990+2.0%
2022$12,734+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$384,900
DeedBook 4489, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1996