Skip to content

21 Hillside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1997

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Aug 13, 2010

Property Information

Block101
Lot26.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
39%
Improvement Value:$306,400
61%
Total Assessment$503,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,071+4.0%
2024$12,572+2.3%
2023$12,285+2.0%
2022$12,043+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 21600, Page 1545

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 4628, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1997