Skip to content

7 Hillside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Dec 8, 2014

Property Information

Block101
Lot26.20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,337
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,800
34%
Improvement Value:$375,700
66%
Total Assessment$573,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,877+5.8%
2024$14,062+2.3%
2023$13,741+2.0%
2022$13,470+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft3,337DeedBook 22639, Page 1226Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4193, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1995