Skip to content

1 Hillside DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
May 8, 2010

Property Information

Block101
Lot26.23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,338
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
34%
Improvement Value:$346,200
66%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,603+4.0%
2024$13,084+2.3%
2023$12,785+2.0%
2022$12,533+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 21575, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4110, Page 284