Skip to content

15 Fieldstone CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1997

Last Sale Price
$433,400
Last Sale Date
Nov 8, 1996

Property Information

Block101
Lot27.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,800
32%
Improvement Value:$400,700
68%
Total Assessment$587,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,240+4.0%
2024$14,658+2.3%
2023$14,323+2.0%
2022$14,041+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$433,400
DeedBook 4478, Page 172