Skip to content

162-64 Mt Pleasant AvenueEast Hanover, NJ 07936

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Dec 8, 2003

Property Information

Block102
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S F3 G1
Dwellings---
ZoningR-20
Sq Footage2,384
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,800
69%
Improvement Value:$136,400
31%
Total Assessment$434,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,437+3.9%
2024$11,007+2.3%
2023$10,759+2.0%
2022$10,551+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 6017, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1950