Skip to content

18 Maureen RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block103.02
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,448
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,700
47%
Improvement Value:$203,000
53%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,005+4.0%
2024$9,623+2.3%
2023$9,403+2.0%
2022$9,218+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft2,448DeedBook 24913, Page 1355Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,448DeedBook 24221, Page 74Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 5516, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1992