Skip to content

10 Lucianna LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1990

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block103.03
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,282
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
43%
Improvement Value:$242,000
57%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+4.0%
2024$10,596+2.3%
2023$10,354+2.0%
2022$10,150+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft2,282DeedBook 23581, Page 126Recorded7/29/2019

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1990