Skip to content

8 Lucianna LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1990

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jan 5, 1995

Property Information

Block103.03
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
41%
Improvement Value:$268,100
59%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,694+4.0%
2024$11,247+2.3%
2023$10,991+2.0%
2022$10,774+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 4121, Page 269

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1990