Skip to content

9 Natalie CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block103.03
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L G POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,735
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,700
39%
Improvement Value:$285,900
61%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,155+4.0%
2024$11,692+2.3%
2023$11,424+2.0%
2022$11,200+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft2,735DeedBook 24972, Page 1880Recorded9/3/2025

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5802, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1992