Skip to content

7 Castle Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block103
Lot3
QualifierC0004
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSFA
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
40%
Improvement Value:$161,400
60%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,772+4.1%
2024$6,504+2.4%
2023$6,350+2.1%
2022$6,220+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 20580, Page 624

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987