Skip to content

39 Castle Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block103
Lot3
QualifierC0020
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF W G
Dwellings1
ZoningSFA
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
41%
Improvement Value:$158,100
59%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,686+4.1%
2024$6,422+2.4%
2023$6,269+2.1%
2022$6,141+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 4935, Page 336

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987