Skip to content

151 Castle Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block103
Lot3
QualifierC0076
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF W G
Dwellings1
ZoningSFA
Sq Footage1,956
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,300
40%
Improvement Value:$163,900
60%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,087+4.0%
2024$6,816+2.3%
2023$6,661+2.0%
2022$6,529+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988