Skip to content

161 Castle Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Feb 27, 2002

Property Information

Block103
Lot3
QualifierC0081
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF W G
Dwellings1
ZoningSFA
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
41%
Improvement Value:$159,300
59%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,717+4.1%
2024$6,452+2.4%
2023$6,298+2.1%
2022$6,170+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 5573, Page 161

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3944, Page 119

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987