Skip to content

167 Castle Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Sep 21, 2009

Property Information

Block103
Lot3
QualifierC0084
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSFA
Sq Footage2,132
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
41%
Improvement Value:$159,300
59%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,717+4.1%
2024$6,452+2.4%
2023$6,298+2.1%
2022$6,170+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 21401, Page 1984

Property Sale

Sale
$274,999
DeedBook 5310, Page 223

Property Sale

Sale
$198,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987