Skip to content

22 Castle Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block103
Lot3
QualifierC0094
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSFA
Sq Footage2,132
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
42%
Improvement Value:$158,100
58%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+4.0%
2024$6,814+6.3%
2023$6,408+2.1%
2022$6,277+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,132DeedBook 24454, Page 1086Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987