Skip to content

56 Castle Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1987

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block103
Lot3
QualifierC0137
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF W G
Dwellings1
ZoningSFA
Sq Footage2,132
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
42%
Improvement Value:$161,300
58%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,167+7.9%
2024$6,644+2.4%
2023$6,486+2.1%
2022$6,354+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,132DeedBook 24594, Page 128Recorded5/2/2023

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 21911, Page 495

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987