Skip to content

20 Robert DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1800

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block107
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,994
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,100
45%
Improvement Value:$230,300
55%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,957+4.0%
2024$10,539+2.3%
2023$10,298+2.0%
2022$10,095+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft2,994DeedBook 24688, Page 750Recorded12/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1800