Skip to content

8 Knollcroft TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block108
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,448
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
61%
Improvement Value:$116,800
39%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+4.0%
2024$7,537+2.3%
2023$7,365+2.0%
2022$7,220+5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft1,448DeedBook 24511, Page 1040Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$559,000
Sq Ft1,448DeedBook 24121, Page 429Recorded5/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960