Skip to content

11 Green DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block118
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2G
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,068
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,700
50%
Improvement Value:$181,700
50%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+4.0%
2024$9,142+2.3%
2023$8,933+2.0%
2022$8,757+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961