Skip to content

32 Ridge DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 2, 2026

Property Information

Block120
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S FB
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,300
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,900
60%
Improvement Value:$128,100
40%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,077+4.1%
2024$7,759+2.4%
2023$7,576+2.1%
2022$7,422+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,300DeedBook 25052, Page 88Recorded1/29/2026

Property Built

Built

Year Built: 1957