Skip to content

5 Carolyn CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1973

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 30, 1990

Property Information

Block128.01
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FB-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,292
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,800
50%
Improvement Value:$204,200
50%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+4.0%
2024$10,254+2.3%
2023$10,020+2.0%
2022$9,823+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

Property Sale

Sale
$143,000

Property Built

Built

Year Built: 1973