Skip to content

22 Deanna DrEast Hanover, NJ 07936

Built 2000

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Apr 4, 2000

Property Information

Block128.03
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SFL AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,600
36%
Improvement Value:$361,700
64%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,716+4.0%
2024$14,154+2.3%
2023$13,831+2.0%
2022$13,558+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 5163, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2000