Skip to content

2 Deanna DrEast Hanover, NJ 07936

Built 2000

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block128.03
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,695
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,700
34%
Improvement Value:$391,200
66%
Total Assessment$594,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,432+4.0%
2024$14,843+2.3%
2023$14,504+2.0%
2022$14,218+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft3,695DeedBook 24227, Page 178Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$509,900
DeedBook 5290, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 2000