Skip to content

34 Deanna DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1999

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 25, 2000

Property Information

Block128.03
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,200
39%
Improvement Value:$354,500
61%
Total Assessment$578,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,011+4.0%
2024$14,439+2.3%
2023$14,109+2.0%
2022$13,831+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5127, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1999