Skip to content

3 Yvette DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Date
Dec 11, 2006

Property Information

Block128
Lot14.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB R
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,400
41%
Improvement Value:$303,100
59%
Total Assessment$516,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398+4.0%
2024$12,887+2.3%
2023$12,592+2.0%
2022$12,344+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 20747, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1979