Skip to content

5 Yvette DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1972

Last Sale Price
$536,110
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block128
Lot18.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description1S-FB-S-2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,528
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
50%
Improvement Value:$221,300
50%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+4.0%
2024$11,110+2.3%
2023$10,856+2.0%
2022$10,643+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$536,110

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 22574, Page 660Recorded8/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1972