Skip to content

9 Yvette DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1971

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 5, 2005

Property Information

Block128
Lot18.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-FB-S
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
42%
Improvement Value:$288,800
58%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,017+4.0%
2024$12,520+2.3%
2023$12,234+2.0%
2022$11,993+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 6323, Page 183

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5229, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1971