Skip to content

41 Carolyn CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block128
Lot18.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,679
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,600
47%
Improvement Value:$242,800
53%
Total Assessment$456,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,839+4.0%
2024$11,387+2.3%
2023$11,127+2.0%
2022$10,908+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,679DeedBook 24357, Page 1514Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974