Skip to content

43 Carolyn CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block128
Lot18.08
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionPOOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,252
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
55%
Improvement Value:$195,700
45%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,172+4.0%
2024$10,746+2.3%
2023$10,500+2.0%
2022$10,294+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972