Skip to content

38 Carolyn CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1972

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block128
Lot18.12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF L AG POOL
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,974
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
57%
Improvement Value:$160,400
43%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,686+4.0%
2024$9,316+2.3%
2023$9,103+2.0%
2022$8,924+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,974DeedBook 24242, Page 258Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$603,000
DeedBook 5909, Page 259

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4556, Page 310

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972